Daň z nemovitosti 2024 po daňové reformě

15.01.2024

Daň z nemovitosti byla zahrnuta v konsolidačním balíčku a po vládní reformě dojde k jejímu zvýšení. Vládní balíček přinese spoustu změn napříč různými daněmi a daň z nemovitosti nebyla výjimkou. První a asi nejdůležitější změnou u ní je to, že majitelé nemovitosti si připlatí asi o 80 %.

Pozor by si měli dát také někteří majitelé nemovitostí, protože se bude daň z nemovitosti platit dle údajů z katastru nemovitostí a ne podle skutečného účelu používání (jednat se může například o majitelé garáží, pozemků, rekreačních staveb a podobně). Někteří majitelé dokonce budou muset podat nově daňové přiznání. Kvůli těmto novinkám bude posílen informační servis v úředních hodinách a poplatníci si tuto informaci budou moct během ledna ověřit na konzultačních telefonních linkách příslušných úřadů. V případě potřeby s podáním daňového přiznání na pobočkách bylo avizováno, že s vyplněním rádi pomohou proškolení zaměstnanci.

Termín podání daňového přiznání

Daň z nemovitosti za rok 2024 se musí podat do 31.1.2024. Pokud přiznání není podané včas, tak za každý den prodlení se může počítat penále.

Příklad: Osoba v roce 2023 koupila nemovitost, takže do konce ledna musí na následující rok po koupi (tedy za rok 2024) podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Termín podání je tedy do 31.1.2024 a tato osoba ho provede pouze jednou. V dalších letech se již přiznání nepodává a daň chodí k úhradě například poštou na složence (lze samozřejmě hradit i převodem).

Splatnost daně z nemovitosti

Splatnost daně je do konce května. Pokud je částka nad 5.000 Kč, tak lze daň rozdělit na dvě části a druhá je pak splatná do konce listopadu.

Další změny, které přináší konsolidační balíček

Dále dochází ke změně místního koeficientu a tím pádem mohou obce ovlivnit výši výsledné daně (včetně snížení).

Růst po daňové reformě může být tedy různý a může být ovlivňován velikostí obce, rozlohou pozemku atd. Z toho vyplývá, že v některých městech bude zvýšení vyšší a v jiných zase nižší. Pořád ale platí, že navýšení bude dle údajů z ministerstva v průměru na 1,8násobek původní daně.

Inflační koeficient

Další novinkou vlády je zavedení inflačního koeficentu, který má vycházet z růstu cenové hodiny a tím bude každý rok dle inflační doložky daň z nemovitosti upravena.

Pro zemědělské pozemky je inflační koeficient vždy 1 (inflace se zohledňuje již v základu).

Změnu inflačního koeficientu bude vyhlašovat MF formou sdělení zveřejněného ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. 6. kalendářního roku, který bezprostředně předchází zdaňovacímu období. Meziročně může dojít ke zvýšení inflačního koeficientu maximálně o 20 % (tj. o jednu pětinu).
Na zdaňovací období roku 2024 je inflační koeficient stanoven na 1 (přechodná ustanovení zákona).

Osvobození od daně z nemovitosti

V některých výjimečných případech lze žádat i osvobození daně z nemovitosti. Může to být například osoba, která vlastní budovu, ve které je provozována dětská skupina. Taková osoba může požádat o osvobození od daně z nemovitosti. Další možnosti jak požádat o osvobození je také v případě, pokud je vlastník pozemku v národním parku v zóně blízké přírodě.

Dobrou zprávou zůstává, že i po vládní reformě zůstává i nadále zrušená daň z nabytí nemovitých věcí.


Zdroj: www.kurzy.cz


Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší? Přijetím daňových balíčků v roce 2021 se změnilo nastavení daňového zvýhodnění a daňového bonusu na děti. Od roku 2024 je pak zrušena sleva na dani školkovné a...

Generální finanční ředitelství po projednání s Ministerstvem financí vydává pro právní jistotu poplatníků daně z neočekávaných zisků informaci ke lhůtě pro podání daňového přiznání k dani z neočekávaných zisků s cílem publikovat východiska pro uplatňování správní praxe a předejít tím případným sporům v oblasti posuzování běhu a délky této lhůty.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila 14. ledna 2024 novou online službu Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ, která je další částí digitální komunikace mezi osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) a ČSSZ/ÚSSZ (územními správami sociálního zabezpečení). V této nové službě ePortálu ČSSZ najdou OSVČ veškeré informace...