Chcete se přihlásit k paušální dani? Zbývá jen pár dní

08.01.2024

Pokud jste OSVČ a chcete se přihlásit do paušálního režimu, je nutné tak učinit do 10. ledna 2024. Jak na to a co vše k tomu potřebujete vědět?

Se zavedením paušálního režimu od roku 2021 se pro OSVČ otevřela možnost, jak snížit administrativu a případně i ušetřit na platbách daně z příjmů a odvodů. "OSVČ, které se rozhodnou do paušálního režimu nově od 1.1.2024 vstoupit, musí finančnímu úřadu podat oznámení o vstupu do tohoto režimu, a to včetně uvedení paušálního pásma, do kterého poplatník spadá. Naopak není třeba nijak kontaktovat zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ," vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce společnosti KODAP.

Pokud OSVČ přihlášení do paušálního režimu zvažuje, je nutné si uvědomit, že při platbě měsíčního daňového paušálu nelze čerpat daňový bonus. Zejména OSVČ, které mají nárok na daňové zvýhodnění na více dětí by si tak měly důkladně propočítat, zda se jim tento krok vyplatí. Na stránkách Ministerstva financí ČR je k dispozici také kalkulačka, pomocí které si lze zjistit přínos paušálního režimu.

Následné určení odpovídajícího pásma je odvislé od rozhodného příjmu a struktury příjmů ze samostatné výdělečné činnosti. " Měsíční paušální daň v prvním pásmu se pro rok 2024 zvyšuje z 6 208 korun na 7 498 korun, ve druhém pásmu se zvyšuje z 16 000 korun na 16 745 korun a ve třetím pásmu vzroste z 26 000 korun na 27 139 korun," říká Jan Kašpar z KODAP. První pásmo je primárně určené pro podnikatele s příjmy do 1 milionu korun, druhé pro podnikatele s příjmy do 1,5 milionu korun a třetí pro příjmy do 2 milionů korun. Při řešení odpovídajícího pásma ale hraje důležitou roli také druh činnosti, který se specifikuje podle toho, na jaký případný výdajový paušál zakládá nárok.

Paušální daň pro rok 2024

Důvodem vysokého nárůstu měsíční částky paušální daně u prvního pásma je výrazné zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. Pokud se OSVČ do paušálního režimu přihlásily již dříve, je nutné upravit trvalé platby tak, aby zálohu v nové výši uhradily od 20. ledna 2024 a dále pak do každého 20. dne v měsíci.

Jak se přihlásit?

Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze od začátku letošního roku podat pouze na předepsaném tiskopise, a to elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo přes interaktivní formulář na portálu MOJE daně. Další novinkou pro rok 2024 je to, že se nově podnikající OSVČ nemusí před vstupem do paušálního režimu registrovat k dani z příjmů u finančního úřadu. Důvodem pro zrušení registrační povinnosti je omezení administrativní zátěže u vybraných podnikatelů.


Zdroj: www.kurzy.cz


Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší? Přijetím daňových balíčků v roce 2021 se změnilo nastavení daňového zvýhodnění a daňového bonusu na děti. Od roku 2024 je pak zrušena sleva na dani školkovné a...

Generální finanční ředitelství po projednání s Ministerstvem financí vydává pro právní jistotu poplatníků daně z neočekávaných zisků informaci ke lhůtě pro podání daňového přiznání k dani z neočekávaných zisků s cílem publikovat východiska pro uplatňování správní praxe a předejít tím případným sporům v oblasti posuzování běhu a délky této lhůty.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila 14. ledna 2024 novou online službu Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ, která je další částí digitální komunikace mezi osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) a ČSSZ/ÚSSZ (územními správami sociálního zabezpečení). V této nové službě ePortálu ČSSZ najdou OSVČ veškeré informace...